Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 4.2024
z dnia 14 sierpnia 2024 roku w sprawie wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich
w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Drezdenku
STANDARDY
OCHRONY MAŁOLETNICH
w Szkole Podstawowej nr 1im. Janusza Korczaka w Drezdenku
WERSJA SKRÓCONA
Drezdenko 2024
WSTĘP
- Jednym z najważniejszych celów działania naszej Szkoły jest chronienie Was przed przemocą fizyczną i psychiczną, materialną oraz cyberprzemocą - niedopuszczalne jest stosowanie wobec Was jakiekolwiek formy przemocy.
- W naszej Szkole otrzymacie pomoc w każdej sytuacji, w której jesteście bądź możecie być krzywdzeni. Obowiązkiem pracowników Szkoły jest odpowiednia reakcja na każdą formę krzywdzenia, niezależnie czy ma ona miejsce w środowisku szkolnym czy pozaszkolnym.
- W celu ochrony Was przed różnymi formami krzywdzenia bardzo ważna jest znajomość i przestrzeganie praw dziecka. Ochrona Waszych praw jest powinnością rodziców i wszystkich pracowników szkoły.
- Zarówno pracownicy jak i Wasi rodzice zobowiązani są traktować Was z należytym szacunkiem, z poszanowaniem godności, dóbr osobistych i potrzeb. Wszyscy jesteście równi bez względu na płeć, sprawność/niepełnosprawność, pochodzenie, religię i światopogląd. Niedopuszczalne jest stosowanie wobec Was przemocy z jakiegokolwiek powodu.
- Szkoła podejmując swoje działania w ramach obowiązującego prawa, do przepisów wewnętrznych wprowadziła dokument pt. „Standardy Ochrony Małoletnich”. Dokument ten jest również wyrazem troski o Waszą godność oraz o Wasze dobro fizyczne i psychiczne.
PAMIĘTAJ!
- Zawsze, jeśli nie czujesz się bezpiecznie, powiedz o tym pracownikowi odpowiedzialnemu za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających dzieciom. W naszej Szkole taką osobą jest pedagog szkolny – Pani Edyta Lala-Kadler. Możesz też zgłosić swój problem wychowawcy lub innemu nauczycielowi. Opowiedz o sytuacji oraz poinformuj o ewentualnych świadkach zdarzenia. Poproś o pomoc, reakcję i wsparcie. Jeżeli sprawcą krzywdy nie jest Twój rodzic przedstaw również sytuację rodzicom.
- Jeżeli dzieje Ci się w domu jakakolwiek krzywda poinformuj o tym osobę odpowiedzialną w naszej Szkole za przyjmowanie zgłoszeń lub innego pracownika szkoły, któremu ufasz.
- Podczas rozmowy pracownik szkoły pozwoli Ci swobodnie mówić, może zadać dodatkowe pytania, aby uzyskać jak najwięcej informacji. Jeżeli nie pamiętasz kolejności wydarzeń, nie przejmuj się, ona nie jest najważniejsza. Opowiedz o zachowaniu, które wyrządza Ci krzywdę, o swoich emocjach i odczuciach.
- Po rozmowie pracownik szkoły podejmie stosowne kroki, zgodne z zakresem swoich kompetencji, mające na celu Twoją ochronę. Podjęte zostaną odpowiednie działania m.in. wyjaśniające. Szkoła może również prowadzić te działania we współpracy z Twoimi rodzicami.
- Jeżeli jesteś ofiarą przemocy w sieci Internet zbierz i zabezpiecz dowody dostępne w formie elektronicznej - przesyłane zdjęcia, zrzuty ekranów portali, w których opublikowano zdjęcia, posty, komentarze itp. Poproś o pomoc nauczyciela lub rodzica. Dowody odgrywają kluczowe znaczenie w identyfikacji sprawców.
- Pamiętaj! Jeżeli będziesz potrzebować dodatkowego wsparcia emocjonalnego - poproś o rozmowę z nauczycielem któremu ufasz.
- Jeżeli pomimo podjętych działań sytuacja nie ulegnie zmianie, poinformuj o tym Dyrektora Szkoły oraz swoich rodziców. W tej sytuacji Pani Dyrektor może zastosować kolejne, przewidziane prawem działania wobec sprawcy przemocy, a rodzice mogą zgłosić ten fakt do organów nadrzędnych, które podejmą działanie wyjaśniające.
- Pomoc jaką otrzymasz ze strony nauczycieli nie kończy się w momencie ustalania sprawcy działania i zastosowania środków dyscyplinujących wobec niego. Nauczyciele będą pomagać Ci w radzeniu sobie z tą trudna dla Ciebie sytuacją. Będą również czuwać na Twoim bezpieczeństwem.
NIEDOZWOLONE ZACHOWANIA UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW W SZKOLE
- Stosowanie agresji i przemocy fizycznej w różnych formach:
- bicie/uderzanie/popychanie/kopanie/opluwanie;
- wymuszenia;
- fizyczne zaczepki;
- nadużywanie swojej przewagi nad inną osobą;
- zmuszanie innej osoby do podejmowania niewłaściwych działań;
- rzucanie w kogoś przedmiotami.
- Stosowanie agresji i przemocy słownej w różnych formach, np.:
- obelgi, wyzwiska;
- wyśmiewanie, drwienie, szydzenie;
- bezpośrednie obrażanie;
- plotki i obraźliwe żarty, przedrzeźnianie;
- groźby.
- Stosowanie agresji i przemocy psychicznej w różnych formach, np.:
- poniżanie;
- wykluczanie/izolacja;
- pisanie na ścianach (np. w toalecie lub na korytarzu);
- wulgarne gesty;
- obraźliwe SMSy i MMSy;
- wiadomości na forach internetowych lub tzw. pokojach do czatowania;
- telefony i e-maile (zawierające groźby, poniżające, wulgarne, zastraszające);
- niszczenie/zabieranie rzeczy należących do innych;
- zastraszanie;
- szantażowanie.
- Ponadto zabronione jest:
- opuszczanie sali lekcyjnej bez zgody nauczyciela;
- wagarowanie, wychodzenie bez zezwolenia poza teren szkoły w trakcie przerwy lub lekcji;
- używanie ognia na terenie szkoły, przynoszenie do szkoły ostrych narzędzi, niebezpiecznych i substancji (środków pirotechnicznych, noży, zapalniczek);
- niewłaściwe zachowanie podczas wycieczek szkolnych i przerw międzylekcyjnych, np. przebywanie w miejscach niedozwolonych;
- rozprowadzanie i stosowanie narkotyków/środków odurzających;
- wysługiwanie się innymi uczniami w zamian za korzyści materialne;
- używanie wulgaryzmów w szkole i poza nią;
- niereagowanie na niewłaściwe zachowania kolegów względem innych uczniów;
- wyłudzanie pieniędzy lub innych rzeczy od uczniów;
- niestosowne odzywanie się do kolegów lub innych osób w szkole lub poza nią;
- celowe niszczenie lub nieszanowanie własności innych osób oraz własności szkolnej;
- kradzież własności kolegów lub innych osób oraz własności szkolnej;
- rozwiązywanie w sposób siłowy konfliktów z kolegami, prowokowanie bójek;
- szykanowanie uczniów lub innych osób w szkole z powodu niepełnosprawności, wyglądu, odmienności przekonań, religii, światopoglądu, płci, pochodzenia;
- znęcanie się nad kolegami oraz współudział w znęcaniu się nad kolegami;
- kłamanie, oszukiwanie kolegów i innych osób w szkole.
ZASADY BEZPIECZNEGO KORZYSTANIA Z INTERNETU
I MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH
1. Zabezpiecz swoje konta silnym hasłem.
Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Nie korzystaj z tego samego hasła do logowania w różnych programach i serwisach.
2. Ogranicz dostęp do konta.
Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zapewnia „podwójne sprawdzanie”, że naprawdę jesteś osobą, za którą się podajesz, gdy korzystasz z usług online.
3. Tylko prawdziwi znajomi.
Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia i informacje o sobie, nie mając pewności w jaki sposób zostaną one wykorzystane.
4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych.
Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows. Pobieranie plików i treści z nieznanych lub niezweryfikowanych źródeł może wiązać się z pobraniem szkodliwego oprogramowania, skutkujących kradzieżą danych, próbami wyłudzenia lub uszkodzeniem sprzętu.
5. Dbaj o prywatność.
Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność – aktywuj je!
6. Używaj programu antywirusowego.
Dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych – poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.
Co możecie znaleźć w pełnej wersji „Standardów Ochrony Małoletnich” ?
- zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a pracownikami Szkoły, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich;
- zasady i procedurę podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego;
- procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury "Niebieskiej Karty";
- zasady przeglądu i aktualizacji standardów;
- zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności;
- zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania;
- osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia;
- sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego;
- wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone;
- zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet;
- procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.