Płomyki
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
11.12.2016 21:54Sobotnie popołudnie 3.grudnia w Dębnie rozbrzmiewają kolędy i pastorałki zaśpiewane i wygrane przez dużych i małych adeptów sztuki.To już XV raz w Dębnowskim Ośrodku Kultury trwa I etap MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU KOLĘD i PASTORAŁEK im.ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Do eliminacji rejonowych, obejmujących woj. zachodniopomorskie i lubuskie zgłosiło się ponad 500.artystów zrzeszonych w 105 podmiotach wykonawczych: solistach, duetach, tercetach, zespołach folklorystycznych, zespołach wokalnych i wokalno - instrumentalnych, scholach i chórach. Szkołę Podstawową nr 1 w Drezdenku reprezentował zespół wokalno - instrumentalny PŁOMYKI oraz solistka, uczennica klasy 5a - JULIA ŁESAK. Płomyki zaprezentowały się w utworach: "Kolęda Warszawska","Z narodzenia Pana" oraz "Kaczka pstra". Solistka wykonywała kolędy:"Jezus malusieńki" oraz "Przybieżeli do Betlejem". Julka wyśpiewła WYRÓZNIENIE zaś PŁOMYKI I MIEJSCE w kategorii zespoły wokalno-instrumentalne dzieci. Gratulacje dla wszystkich. Opiekunem małych artystów jest p.Elżbieta TurostowskaSPOTKANIE Z BALETEM
11.12.2016 21:30SPOTKANIE Z BALETEM
7. grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr1 w Drezdenku z klas 4b,4a,6b wraz z opiekunami p. M. Andrzejkowicz i E. Turostowską, mieli niebywałą okazję, na deskach opery na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – zobaczyć i usłyszeć balet Piotra Czajkowskiego pt. ”Dziadek do orzechów”. Balet powstał na motywach opowiadania Ernsta Hoffmanna pt. ”Historia o dziadku do orzechów”. Akcja baletu rozgrywa się w Wigilię Bożego Narodzenia w domu Klary. Jest ona, oprócz dziadka do orzechów, główną bohaterką utworu. Dziewczynka z niecierpliwością oczekuje momentu rozdania prezentów. Najpiękniejszą niespodzianką okazuje się figurka drewnianego dziadka do orzechów, która od razu przypada jej do gustu. Klara nie rozstaje się z dziadkiem ani przez chwilę, nawet swojemu bratu niechętnie pożycza przyrząd do rozłupywania orzechów. Zmęczona zabawą i wrażeniami świątecznego wieczoru Klara zasypia pod choinką, ale kiedy zegar głośno wybija północ, dziewczynka budzi się i spostrzega, że wokół niej dzieją się niesamowite rzeczy. Oto armia ołowianych żołnierzyków ożywa i pod przywództwem dziadka do orzechów zaczyna walczyć ze złowrogim Mysikrólem i jego oddziałem myszy. Klara, widząc przyjaciela w niebezpieczeństwie, pokonuje w sobie strach i dzielnie stanie w jego obronie. Walka kończy się zwycięstwem żołnierzy. Szczęśliwa dziewczynka rzuca się na szyję dziadkowi do orzechów i wyznaje mu miłość. W tym momencie drewniana figurka przemienia się w pięknego księcia. To moc uczucia sprawiła, że zły czar, rzucony na niego przez Mysikróla, przestał działać. Książe ogłasza Klarę swoją narzeczoną i prowadzi ją do bajkowej Krainy Słodyczy…Muzycy i tancerze wprowadzili słuchaczy w świat dźwięków, wyobraźni, tańca i marzeń. Tylu przeżyć jednocześnie dostarczyć może tylko muzyka wykonywana „ na żywo”, dlatego warto wybrać się do opery, aby doznać wielu pięknych, niepowtarzalnych wrażeń.
Elżbieta Turostowska
NOCOWISKO PŁOMYKÓW
21.11.2016 14:48Dnia 25.listopada br. w naszej szkole odbędzie się Nocowisko dla dzieci uczęszczających na zespół wokalno - instrumentalny PŁOMYKI. Rozpoczynamy od godz. 19.00 w piątek do soboty godz. 7.00.
Planujemy wspólne gry i zabawy andrzejkowe, próbę kolęd przed wyjazdem na konkurs do Dębna oraz oglądanie filmów.ZESPÓŁ WOKALNO - INSTRUMENTALNY PŁOMYKI
21.11.2016 20:03ZESPÓŁ WOKALNO – INSTRUMENTALNY PŁOMYKI
Koło muzyczne jest formą zajęć pozalekcyjnych pozwalających na rozwijanie zamiłowania do śpiewu zespołowego oraz gry na instrumentach.
Cele kształcenia muzycznego i wychowania przez muzykę:
* rozbudzenie zamiłowań muzycznych i wrażliwości na sztukę, przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w kulturze;
* kształtowanie zainteresowań;
* umożliwienie rozwoju zdolności i umiejętności muzycznych;
* rozwijanie wrażliwości estetycznej;
* zachęcanie do muzykowania indywidualnego i zespołowego;
* kształtowanie odpowiedzialności za zespół i jego osiągnięcia;
* udział w konkursach, festiwalach, koncertach i innego rodzaju uroczystościach;
* umożliwienie rozwoju wyobraźni muzycznej i ruchowej.
Zajęcia odbywają się w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Zajęcia obejmują wszystkie formy aktywności muzycznej: śpiew, słuchanie muzyki, grę na instrumentach, ruch przy muzyce, jak i aktywną twórczość.
Uczestniczą w nim uczniowie klas II - VI szkoły podstawowej, którzy swoje spontaniczne zainteresowania muzyczne pragną rozwijać uczestnicząc w tych zajęciach.
Udział ma charakter dobrowolny i wynika z naturalnego dążenia do aktywności i kontaktu z muzyką. Program zespołu szkolnego daje możliwość rozwijania zainteresowań uczniów, kształtowania głosu oraz prezentowania własnego talentu na uroczystościach szkolnych i pozaszkolnych. Wspólne muzykowanie uczy również odpowiedzialności za siebie i cały zespół co przejawia się w rozwijaniu uwagi, doskonaleniu umiejętności czytania nut i wykonywania prostych akompaniamentów. Podczas zajęć wykorzystuje się metody aktywizujące, interpretacja ruchowa utworów muzycznych i piosenek, tworzenie akompaniamentów rytmicznych do piosenek, wierszy, wykorzystanie dramy w scenkach muzycznych, tworzenie układów choreograficznych do piosenek, tworzenie krótkich melodii lub improwizowanie wstępu i melodii.
Repertuar obejmuje piosenki młodzieżowe a także :
- pieśni patriotyczne,
- piosenki okolicznościowe,
- kolędy i pastorałki,
- przeboje polskiej muzyki rozrywkowej.
SZCZEGÓŁOWY PLAN PRACY ZESPOŁU WOKALNO -
INSTRUMENTALNEGO PŁOMYKI NA ROK 2016/2017- Spotkanie organizacyjne
- Przypomnienie repertuaru z lat ubiegłych
- Zbadanie skali głosu i podział na głosy
- Nauka piosenek turystycznych
- Przygotowanie uroczystości Edukacji Narodowej
- Pieśni patriotyczne i ich utrwalenie
- Kolędy i pastorałki (przygotowywanie się do przeglądów, Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Dębnie i uroczystości wewnątrzszkolnych)
- Oprawa muzyczna Jasełek szkolnych
- Koncert kolęd
- Gra na instrumentach melodycznych i perkusyjnych wybranych utworów
- Piosenka artystyczna - poszerzanie skali, przygotowanie solistów do konkursów piosenek
- Pieśni z pląsami - zharmonizowane ruchy, ruch na scenie
- Wyjazd zespołu do opery w Szczecinie na koncert "Muzyka filmowa i z gier komputerowych”
- Przygotowanie repertuaru na rekolekcje wielkopostne
- Oprawa muzyczna szkolnych rekolekcji wielkopostnych
- Piosenki turystyczne w opracowaniu dwugłosowym
- Wyjazd do filharmonii w Gorzowie Wlkp. na musical „ Pinokio”
- Wiosenne kanony
- Nocowisko
- Trzeciomajowe pieśni
- Koncert na Dzień Matki
- Piosenki na szkolne wycieczki i nie tylko
- Piosenki na zakończenie roku szkolnego